Kihagyás

Locsolási területek

Általános objektum leírás

Az itt található leírás csak az adott objektumra érvényes speciális tudnivalókat tartalmazza. A minden objektumra érvényes funkciók, felületek ismertetését lásd: Objektumok.

A Locsolási területek akkor fontosak, ha a QTA az adott területről locsolási adatokat kap a GPS és ultrahangos víz átfolyásmérő eszköztől, amit a locsolóautókra kell szerelni, és folyamatosan adatokat adnak a járművek által bejárt útvonalról és a kilocsolt víz mennyiségéről.

A locsolási területek különböző növények locsolását kezelik, például fiatal fák, musktátlik, dézsás növények, virágágyások. Ezek pontos konfigurálását és beállítását a QTA üzemeltetője a bevezetéskor elvégzi.

A locsolási területek olyan sokszögek, amiken belül a járművekről érkező locsolási adatokat fel kell dolgozni. Erre azért van szükség, hogy figyelmen kívül hagyhassuk azt a kilocsolt víz mennyiséget, ami a növények locsolási szempontjából nem releváns. A locsolási területek bármekkorák lehetnek, de érdemes ezeket értelmes munkavégzési egységekre határolni, mert mind az állapot kezelés, mind a locsolási statisztikák akkor lesznek megbízhatóak, ha nem túl nagyok ezek a területek.

A locsolási területek adatlapján a Speciális lapon láthatjuk a locsolási területbe tartozó objekumok darabszámát és ha sokszög alapú a locsolás, akkor az összterületét is. Ezeket az adatokat a rendszer automatikusan frissíti minden nap, de az Újraszámolás gombbal bármikor újra lehet számolni, ha például jelentős adat változtatás történt, amit azonnal érvényesíteni akarunk. Az összes locsolási terület újraszámolását a locsolási terület listán található Újraszámolás gombbal végezhetjük el.

A Fix objektum (db) és Fix összterület (m2) értékek megadásával a térképi objektumoktól függetlenül, fixen megadhatjuk a locsolási terület paramétereit. Ezt akkor érdemes használni, ha csak a locsolási területek vannak a térképen, az egyedi objektumok nem. Ez felülírja az automatikusan számolt értékeket, amiket a Számolt objektum (db) és Számolt összterület (m2) mezőkben láthatunk.

Locsolási területek nem metszhetik egymás

A felvett, ugyanolyan típusú locsolási területek nem szabad, hogy metsszék egymást. Ilyenkor a GPS és vízfogyasztást mérő rendszer nem tudná eldönteni, hogy melyik területet locsolták. A QTA-ból lekérhető egy olyan adatprobléma jelentés, ami tartalmazza az esetlegesen egymást metsző locsolási területeket is, lásd: Adatprobléma jelentés.

Növény közelség vizsgálás

A további pontosság érdekében a QTA háttér rendszere nem csak azt vizsgálja, hogy a víz locsolási területen belül folyt-e ki, hanem azt is, hogy volt-e a közelben megfelelő típusú növény objektum. Ha pár méteren belül nem volt, akkor a locsolási adatot nem veszi figyelembe, függetlenül attól, hogy locsolási területen belül történt.

Ideiglenes locsolási terület lekérdezéshez

Létrehozhatunk egy ideiglenes locsolási területet, amit nem akarunk elmenteni, csak lekérdezéshez használjuk. Lásd: Ideiglenes locsolási terület létrehozása lekérdezéshez.

A locsolási területek üzemeltetett objektumok, amelyekre meg lehet határozni szezonális szabályokat, és állapot változási szabályokat is, lásd: Szolgáltatások. Így például zöld színnel jelennek meg azok a locsolási területek, amiket frissen locsoltak, és narancssárgával vagy pirossal, ahol a megadott szabályok szerint elmaradás lehetséges.

Locsolási események összevonása

A locsolási területek üzemeltetési eseményei automatikusan létrejönnek, amikor az adott területen locsolás történik. Jellemző azonban, hogy egy területen belül többször is locsolnak egy napon, és zavaró lenne, ha mindegyik külön üzemeltetési esemény lenne. Ezért a QTA összevonja a napon belüli, ugyanarra a locsolási területre vonatkozó adatokat, így naponta legfeljebb egy üzemeltetési esemény lesz egy területre, a kilocsolt víz mennyidéségét pedig összesíti.

A locsolást a következő felületen lehet nyomon követni: Információ - Locsolás.